سئوالات متداول

چرا رنگ بعضی دندانها بعد از عصـب کشی تیره می شود؟

این مشکل معمولا به کار دندانپزشک بر میگردد. بعد از اتمام درمان بایستی حتما ماده پرکردگی ریشه ( گوتاپرگا) از داخل تاج و 2 میلی متر بالای کانال عصب در آورده شود . در غیر این صورت با گذشت زمان رنگدانه های این ماده از طریق لوله های عاجی نفوذ کرده و رنگ تیره ایجاد می کنند که البته با استفاده از بلیچینگ و ترمیم های زیبایی درمان می شود.

زمان انجام ارتودنسی اطفال از چه سنی است؟

{jcomments on}در صورت نیاز به ارتودنسی هر چه سن درمان پایین تر باشد ، نتیجه بهتر در زمانی کوتاهتر به دست می آید.گرچه این زمان کاملا تحت نظر متخصص و بسته به نوع مشکل متفاوت است . تا زمانی که در دهان فرزندتان دندان شیری وجود داشته باشد ارتودنسی متحرک استفاده می شود اما وقتی فرد تماما دندان دائمی داشته باشد دیگر زمان استفاده از ارتودنسی ثابت و سیم و براکت است.

درمان بوی بد دهان چیست؟

{jcomments on}وجود بوی بد دهان می تواند زمینه های مختلفی مانند مشکلات دهان و دندان ، بیماری های گوارشی ، عفونت های سیستم تنفسی یا ریه و یا بعضی از بیماری های سیستمیک مانند دیابت داشته باشد.
قدم اول برای رفع آن تصحیح بهداشت دهان است . یعنی پس از انجام جرمگیری استفاده از نخ دندان و مسواک به صورت مرتب توصیه می شود.شبها روی زبان را با مسواک نرم و حرکت مسواک از عقب زبان به جلو تمیز کنید. روزی 2 مرتبه با سرم شستشو بینی خود را شستشو دهید یعنی سرم را کف دستتان ریخته و به داخل بینی کشیده و از دهان بیرون بریزید ، این حرکت مسیر بینی و سینوس ها را تمیز می کند و در انتها گلو و دهان خود را با آب نمک غرغره کنید.
گاهی عفونت های شدید لثه یا روکش ها و ترمیم های غیر استاندارد می تواند عامل ایجاد کننده باشد در صورتی که علی رغم رفع این مشکلات و انجام کارهای قبل باز هم بوی بد را داشته به متخصص ریه یا داخلی مراجعه فرمایید.

چرا علیرغم این که مسواک می زنم دندانهای پوسیده دارم؟

مسواک به تنهایی نمی تواند بهداشت کاملی ایجاد کند ، استفاده از نخ دندان قبل ار مسواک به مراتب مهم تر است زیرا سبب تمیز شدن فضای بین دندان می شود و فلوراید خمیردندان با نفوذ به آن ناحیه مانع پوسیدگی می شود. حتما خود را عادت دهید شب ها موقع خواب و بعد از مسواک به صورت یک شب در میان از سرم و دهانشویه استفاده کنید.

سرم به خاطر ترکیب نمکی خود برای سلامت لثه و دهانشویه به علت وجود فلوراید برای دندان بسیار مفید است. 

 

چرا علیرغم انجام عصب کشی به تازگی باز درد دندان دارم؟

معمولا درد دندان تا 2هفته بعد از اتمام عصب کشی ریشه طبیعی است.دو نوع درد ممکن است وجود داشته باشد.

1- در صورتی که با جویدن و گذاشتن دندانها روی هم درد افزایش یابد ، این نشانه بلند بودن ترمیم یا پانسمان دندان است که باید حتما جهت کوتاه کردن به مطب مراجعه فرمایید.

2- در صورت وجود درد خود به خود با مصرف دارو این دوره طی شده و درد از بین می رود.

آیا جرمگیری برای مینای دندان مضر است؟

وجود جرم بدترین دشمن لثه های شماست . در حالت طبیعی لثه دور تا دور دندان را احاطه می کند ، لثه در سراسر قسمت ها روی استخوان چسبیده و تنها 3 میلی متر انتهای آنها آزاد است که دور تا دور دندان قرار دارد. که دقیقا همین ناحیه محل تجمع جرم است به تدریج افزایش حجم جرم عمق این فضا را افزایش می دهد و سبب ایجاد بیماری لثه می شود و در مرحله بعد آن تحلیل لثه ، استخوان و درنهایت لقی دندان است ، به همین علت چکاب دوره ای 6 ماهه و انجام جرمگیری ضروری است.

اهمیت نگهداری دندانهای شیری چقدر است؟

در صورتی که دندان شیری کودکان شما قابل نگهداری باشد توصیه اکید به حفظ آن می شود . زیرا علاوه بر ایجاد اعتماد به نفس در کودک در جویدن غذا نقش به سزایی دارد و در ضمن احتمال نیاز به ارتودنسی را در سنین بالاتر بسیار کمک می کند زیرا به عنوان یک فاصله نگهدار طبیعی عمل کرده و جا را برای رویش دندان دائمی نگاه می دارد.

احتمال پس زدن ایمپلنت چقدر است؟

به صورت روتین پایه یا fixture  ایمپلنت با جراحی در داخل استخوان فک گذاشته می شود، این یک درمان مادام العمر است و تنها روکش روی آن باید چند سال یکبار تعویض گردد. اما در افراد با مصرف خیلی زیاد سیگار کسانی که به تازگی شیمی درمانی کرده اند یا هر بیماری که سبب ضعف سیستم ایمنی شود ممکن است سبب پس زدن ایمپلنت شود.