نحوه استریلیزاسیون مطب

مهم ترین اصل در هر محیط پزشکی از جمله این مطب رعایت کامل اصول ایمنی و استریل جهت جلوگیری از انتقال بیماری هایی چون هپاتیت و ایدز می باشد.

این خواسته به 3 روش برآورده می شود :

1- استفاده از لوازم یکبار مصرف : بسیاری از لوازم مصرفی برای هر بیمار مانند سینی ، سرساکشن ، پیش بند ، سرپوآر آب و هوا و بعضی از لوازم حین کار یکبار مصرف بوده و بعد از هر بیمار دور ریخته می شوند.

2- استفاده از اتوکلاو : ما در این حیطه کاری مجبوریم از وسایل فلزی بسیاری استفاده کنیم که بعضا بسیار گرانقیمت و غیرقابل دور ریختن می باشند ، لذا برای استریل این وسایل مانند توربین ، قلم های مورد مصرف و وسایلی از این دست از اتو کلاو استفاده می کنیم ، اتوکلاو وکیوم دار کلاس B جدیدترین مدل این دستگاه است که توانایی از بین بردن انواع ویروس و باکتری را دارد. ما روزانه تمامی وسایل را بعد از کار در اتوکلاو قرار می دهیم .

3- استفاده از محلول های ضد عفونی : بعضی از سطوح مانند صندلی ها که بیمار روی آن می نشیند یا سطوح کابینت ها مکان هایی هستند که ما روزانه بارها با آن در تماس هستیم .

برای استریل سطوح مایعات مختلفی در بازار وجود دارد که به دو صورت در دسترس پزشکان است، یک سری به صورت اسپری آماده مصرف و مابقی محلول هایی با غلظت بیشتر است که جهت استفاده باید رقیق شود.ما در مطب از هر دوی آنها استفاده می کنیم و اسپری آماده جهت استریل سطوح روی کابینت و هر وسیله ای با دست ما تماس پیدا می کند به کار می رود.

از سوی دیگر وسایل فلزی بعد از استفاده از هر مریض در یک ظرف داخل محلول هایی که خودمان با غلظت مناسب آماده می کنیم چند ساعت قرار گرفته و بعد از شستشو به داخل اتوکلاو گذاشته می شوند.

از این رو شما می توانید با خاطری آسوده جهت انجام کارهای دندانپزشکی به مطب ما مراجعه کنید.