سرطان های دهان

در بیماری سرطان سلولهای غیر طبیعی در بعضی بافت ها از کنترل خارج و شروع به افزایش تعداد می کند و تومور را بوجود می آورد ، بعضی تومورها فقط در جای خود رشد کرده که خوش خیم نامیده می شوند اما بعضی تومورها نه تنها در جای خود رشد می کنند بلکه توانایی تخریب و تهاجم به دیگر بافت ها را دارند ، اینها را تومور بدخیم یا سرطانی می گویند.

سرطان های ناحیه لب ، لثه ، زبان یا مخاط دهان معمولا در افراد بالای 40 سال دیده می شود و احتمال آن با افزایش سن بالا می رود.

مهم ترین علامت: هر گونه توده یا زخمی در دهان یا گردن که بیش از 2 هفته باقی بماند باید توسط پزشک بررسی شود . گر چه هر زخمی مربوط به سرطان نیست اما باید حتما تحت نظر پزشک قرار گیرد. در مراحل اولیه بیشتر انواع آن قابل درمان است .

از علل ایجاد این سرطان ها استعمال دخانیات و یا جویدن آن ، مصرف بالای مشروبات الکلی و آفتاب گرفتن زیاد می باشد.

شایع ترین محل ایجاد سرطان دهان لب پایین ، کف دهان و لثه ها می باشد، گاهی نیز در غدد بزاقی ، لوزه و گونه دیده می شود که اگر به موقع تشخیص داده نشود به غدد لنفاوی گردن و فک منتشر می شود.

علائم مهم :  هر زخمی در دهان  که بهبود نمی یابد ، زخم یا لکه های شبیه زگیل روی لب ، وجود زخم های پایدار زیر دندان مصنوعی توده ، اختلال در بلع یا مشاهده لکه های قرمز یا سفید در داخل دهان

در صورت وجود هر یک از علائم بالا باید به پزشک مراجعه گردد . که با روش نمونه برداری و معاینه کامل تشخیص درستی دریافت شود.