نکات مهم بعد از عمل

راهنمای بعد از درمان ترمیم دندانهای عقبی(خلفی)

پس از ترمیم آمالگام بهتر است تا 2 ساعت به جز مایعات چیز دیگری استفاده نکنید و کلا تا 24 ساعت از فشار زیاد روی دندان پرهیز فرمایید.
در صورتی که با بستن دهان احساس بلندی دارید حتما جهت اصلاح به مطب مراجعه کنید زیرا ممکن است سبب شکستگی دندان شود.
در ترمیم های عمیق ممکن است چند روز اول درد خود به خود داشته باشید ، باید با گذشت چند روز از شدت درد کاسته شود. معمولا تا 2 ماه حساسیت ممکن است ادامه دار باشد. در طی این مدت به دندان فرصت داده شود که اگر عصب آن آلوده به توکسین های پوسیدگی نباشد بتواند خود را بازسازی کرده و دندان نیاز به عصب کشی نداشته باشد ، اگر بعد از این مدت باز هم دندان درد داشته باشید عصب کشی توصیه می شود.روز اول پس از درمان می توانید از مسکن استفاده کنید

کشیدن دندان(راهنمای بعد از درمان)

بلافاصله بعد از کشیدن دندان یک گاز استریل روی محل گذاشته می شود تا نیم ساعت دندان هایتان را روی هم محکم فشار دهید.
بعد از نیم ساعت گاز را دور بیندازید . به هیچ وجه آب دهان را تف نکنید و اگر خونابه احساس کردید آن را قورت دهید و تا 2 ساعت غذای جویدنی استفاده نکنید . پس از آن غذای نرم و ولرم استفاده می شود ، بهتر است بلافاصله بعد از کشیدن دندان مسکن استفاده کنید ، در صورتی که درد ادامه دار بود بهتر است چند ساعت یکبار مسکن استفاده کنید ، در صورتی که بعد از یکی دو روز دچار تورم صورت شدید با مطب تماس بگیرید تا آنتی بیوتیک تراپی برای شما انجام شود . تا یکی دوروز اول درد طبیعی است ، اگر بعد از 2 روز باز درد ادامه دار بود به مطب مراجعه کنید ، احتمالا دچار درای ساکت شده اید یعنی لخته خون از داخل حفره کنده شده و استخوان داخل داخل آن در تماس با هوا قرار می گیرد که بسیار دردناک است . در این حالت ماده مسکن مخصوص داخل دندان گذاشته می شود که در عرض مدت کوتاهی درد را کاملا برطرف می کند .

جرمگیری(راهنمای بعد از درمان)

بعد از جرمگیری معمولا تا 2 هفته دندانهایی حساس خواهید داشت ، زیرا پس از برداشتن جرم فضای خالی بین لثه و دندان ایجاد می شود که نوشیدنی های سرد و گرم و هوای سرد باعث تحریک آن می شود.

معمولا بعد از گذشت این زمان لثه کاملا به محل طبیعی خود بازگشته و حساسیت از بین می رود . در طول این مدت رعایت بهداشت و شستشو روزی 3 مرتبه با آب و نمک ولرم و رقیق و ماساژ لثه با انگشت تمیز و حرکات دایره ای شکل توصیه می شود.

راهنمای بعد از درمان ایمپلنت

قبل از انجام هر جراحی حفظ ارامش روحی بسیار مهم است لذا سعی کنید که شب قبل خوب استراحت فرمایید. در صورتیکه اضطراب دارید میتوانید از یک ساعت قبل یک ارام بخش ملایم استفاده کنید

بعد از  جراحی بلافاصله کمپرس یخ دراختیارتان قرار می گیرد. بهتر است تا 12 ساعت  به صورت on , off استفاده شود .
یعنی کمپرس را چنذ لحظه گذاشته و بردارید و دوباره تکرار کنید. این عمل سبب توقف خونریزی می شود

از روز سوم کمپرس گرم انجام دهید تا سبب جذب خونریزیهای انجام شده شود .ممکنست در مواردی که پودر استخوان هم همراه

ایمپلنت استفاده می شود تورم بوجود اید در این حالت استفاذه از انتی بیوتیک لازمست
در طی این مدت از مسکن ، میوه های تازه و مواد مغذی استفاده کنید. ترجیحا یکی دو روز اول استراحت کنید و بعد از یک هفته برای بررسی وضعیت جراحی به مطب مراجعه کنید.اگر در طی این مدت کوچکترین مشکلی داشتید با مطب تماس بگیرید

راهنمای بعد از درمان ترمیم با کامپوزیت

در صورتی که دندانهای جلویی یا قدامی خود را با کامپوزیت ترمیم کرده اید بایستی تا 24 ساعت از فشار زیاد و استفاده از مواد غذایی رنگی خودداری کنید.به خانم ها توصیه می شود که روز اول از رژ لب های پررنگ استفاده ننمایند، زیرا طی 24 ساعت اول ممکن است جذب رنگ اتفاق بیفتد ، بعد از روز اول می توانید عادات معمول خود را داشته باشید.اما به خاطر داشته باشید که همواره از دندان خود در برابر فشار غیرعادی مثل شکستن دانه های سفت و ضربه خودداری نمایید ، رعایت این نکات همراه با رعایت بهداشت و استفاده از نخ دندان سبب طول عمر بالای ترمیم شود.
پس بهتر است سالی یکبار جهت پولیش دندان مراجعه فرمایید . پس از هر بار پولیشینگ دندان شما شفافیت روز اول را خواهد داشت.

راهنمای بعد از درمان اطفال

نحوه رفتار والدین مستقیما بر میزان همکاری کودک موثر است.ممکن است کودک شما برای بار اول بی حسی دریافت کرده است چون این یک اتفاق جدید برای اوست ، ممکن است چون دردی در ناحیه لب و بافت دهان احساس نمی کنند ، با فشار زیاد دندان و دهان خود را کاملا زخمی کنند . به همین جهت در طی زمان بی حسی از دادن غذا خودداری کنید ، زیرا گاهی در اثر جویدن زخم های عمیق در بافت نرم ایجاد می شود . بعد از رفع بی حسی می توان به او غذای نرم و ولرم بدهید .  در صورتی که دردی احساس می کند از مسکن های روتین استفاده کنید. و اگر کودک دچار تورم صورت یا مشکلی دیگر بود با مطب تماس بگیرید.

راهنمای بعد از درمان بلیچینگ

بلیچینگ معمولادر مطب و طی دو جلسه انجام می شود بعد از این درمان تا دو هفته حتی الامکان مصرف مواد رنگی را کاهش دهید و در صورت استفده از غذاهای رنگی چای یا قهوه  بلافاصله دهانتان را با آب شستشو دهید ، بعضی از افراد بعد از این درمان دچار حساسیت دندانی به مدت چند روز خواهند شد که شستشو با اب نمک ولرم و ماساژ لثه بسیاردربهتر شدن ان موثر است
معمولا طول عمر بلیچینگ 1/5 تا 3سال است ، در صورتی که بهداشت خوبی داشته باشید و مصرف مواد رنگی و سیگار را محدود کنید دوام آن طولانی تر می شود.

در کشورهای اسیایی خصوصا ایران تم رنگ دندانی زرد است لذا اگر فرد انتظار داشته باشد که بعد درمان دندانهایی بسیار سفید

داشته باشد گاهی ما را بسوی استفاده از لمینیت سوق می دهد

پس حتما قبل از درمان انتظار خود را از رنگ جدید به دندانپزشکتان بگویید

لازم است این نکته را خاطر نشان کنم که بلیچ کردن اگر مطابق با اصول صحیح و مواد استاندارد باشد هیچ ضرری برای دندان ندارد

عصب کشی (راهنمای بعد از درمان)

در تمام کتب معتبر عصب کشی قید شده که درد بعد از انجام ریشه تا 2 هفته طبیعی است . گرچه ممکن است شما بعد از درمان هیچگونه دردی نداشته باشید.
در صورتی که بعد از درمان به محض بستن دندانهایتان درد شدید شود، نشانه بلندی ترمیم است و باید دندانپزشک آن را کوتاه کند.
در صورت وجود درد خودبه خود با مصرف مسکن معمولا قابل کنترل است . در دردهای بسیار شدید تزریق دگزامتازون توصیه می شود. در صو.رتی که حین درمان دچار ورم صورت یا آبسه شدید باید مصرف انتی بیوتیک طبق نظر پزشک انجام شود.
یادتان نرود چون معمولا دندان عصب کشی شده به علت پوسیدگی زیاد تاج ضعیفی دارد استفاده از روکش توصیه می شود.